Nie skaczmy do wody o nieznanym dnie, nie kąpmy się w miejscach zakazanych, gdzie występują wiry, wodorosty, zimne prądy. Róbmy przerwy między kąpielami w jednym dniu, nie wchodźmy do wody tuż po posiłku. Oceniajmy krytycznie swoje możliwości pływackie przy wyborze głębokości i odległości wody od brzegu.

Tu się nie kąp!
Nie kąpmy się w dawnym zimowisku barek Osobowice II. Na jego dnie możemy natknąć się na zatopione części barek. Dodatkowo zamulone dno grozi ugrzęźnięciem. Zamulona i bardzo płytka jest też zatoka przy ujściu Kanału Nawigacyjnego na lewym brzegu.


Z kolei cypel przy bramie powodziowej pomiędzy Kanałem Miejskim a Starą Odrą jest niebezpieczny ze względu na ruch statków, łodzi turystycznych i sportowych.

Na rzece Oławce nieopodal ul. Na Grobli możemy natknąć się na pozostawione filary starej przeprawy, a w lecie na duże skupiska wodorostów. Nie warto ryzykować na niebezpiecznym rozlewisku rzeki Odry „Bajkał” w Kamieńcu Wrocławskim oraz na rozlewisku rzeki Odry w Czernicy. Niestrzeżone kąpieliska zawsze niosą zagrożenie, a w miejscach mało uczęszczanych trudno o ewentualną pomoc w razie wypadku.

Zamiast kąpieli w Odrze polecamy natomiast nadodrzańskie plaże, które właśnie, wraz z nadejściem ciepłych dni, zostały otwarte.
(MW / Fot. Pixabay/CC0)