O tym, że w dużych miastach dużo się dzieje, wiedzą chyba wszyscy. Ale co z tymi miejscami, do których kultura i sztuka mają słaby dostęp? Twórcy pływającego statku kultury postanowili nie ograniczać się wyłącznie do konkretnej miejscowości, pomijanej przez oficjalny obieg kultury. Przez ostatnie cztery lata odwiedzili 16 miast, tworząc 45 etiud dokumentalnych.

W tym roku fundacja zorganizowała pierwszą edycję trzydniowej majówki „Na falach Odry” na trasie: Cigacice – Basen portowy – Przystań TWO – Łęgi Odrzańskie – Statek Kultury.

W pierwszym dniu Stowarzyszenie Rejonu Cigacic zainicjowało wyścig par kajakami. 1 maja odbyła się gra w siatkówkę plażową, pokaz ratownictwa WOPR oraz warsztaty ceramiczne i warsztaty krawieckie, a także spotkanie z podróżnikiem Damianem Nowickim. Odbyły się także koncerty i performance. Piknik zakończył się spektaklem teatru Porywacze Ciał.

2 maja najmłodsi wysłuchali baśni, a rodzice wzięli udział w warsztatach przygotowujących do opowiadania dzieciom bajek.