Lokalizacja, cena, jakość materiałów, poziom komfortu - to kilka z głównych czynników, jakie są brane pod uwagę podczas zakupu nowego mieszkania, niezależnie od miasta. Najdroższe lokale są w Warszawie, ale w wielu innych miastach nie jest znacznie taniej - np. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku itd. Czym kierują się kupujący mieszkania we Wrocławiu?
Sprecyzowane oczekiwania kupujących
Do niedawna szukaliśmy mieszkań szybko i głównym kryterium była cena - teraz priorytety kupujących znacznie się zmieniły. Stawiamy na jakość i dobrą lokalizację - we Wrocławiu najbardziej pożądane są mieszkania nad Odrą. Nie kupujemy już tego, co po prostu jest dostępne, lecz szukamy oferty zgodnej z naszymi oczekiwaniami. Wybór jest zaś szeroki, bo deweloperzy wciąż budują nowe osiedla, kierując się potrzebami potencjalnych klientów.
Wymagania są wynikiem rosnącej liczby ofert i wzrostu poziomu zamożności społeczeństwa. Zmianom uległa też dostępność mieszkań. Jedni szukają lokalizacji jak najbliżej centrum, inni spokoju i zieleni itd. Cena natomiast jest nadal ważnym czynnikiem przy zakupie pierwszego mieszkania.
Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu
Mieszkania we Wrocławiu powstają w centrum i w jego pobliżu, ale także na obrzeżach miasta - im bliżej Odry, tym lepiej. Lokalizacja nadal najbardziej wpływa na cenę. Płaci się wtedy za dobrą komunikację, dostęp do oferty miasta (rozrywki, kultury, oferty medycznej itd.). Warto wiedzieć, że cena gruntu w najlepszej lokalizacji w centrum może być nawet 10-krotnie wyższa od działki położonej na obrzeżach.

Jakość, bezpieczeństwo i komfort
Wrocławianie wybierają mieszkania w centrum, aby szybko pokonać trasę dom-praca i powrotną. Cena zależy jednak także od dostępności ogródka, tarasu, balkonu, standard wykończenia, układu pomieszczeń, zaaranżowania osiedla, oferty okolicy (przedszkola, przychodnie, rzeka, parki itd.). Klienci są świadomi swoich potrzeb i szukają jak najlepszego miejsca do życia.

Mieszkania nad Odrą
Atrakcyjna lokalizacja to pojęcie względne, ale mimo wszystko są miejsca cieszące się szczególną popularnością. Mając odpowiednio wysoki budżet, kupujący stawiają też na prestiż i wyjątkowość lokalizacji. Modne jest obecnie położenie apartamentu nad Odrą lub w jej sąsiedztwie. Zdecydowanie podnosi to atrakcyjność lokalizacji. Trend budowania mieszkań nad wodą - jeziorem czy rzeką - można zaobserwować i w innych miastach, ale panuje głównie m.in. we Wrocławiu.

To właśnie w stolicy Dolnego Śląska mamy do wyboru inwestycje o podwyższonym standardzie położone nad wodą. Wspaniałe walory widokowe przekonują podobnie jak standard wykończenia. Poza tym woda daje gwarancję, że nagle przed oczami nie wyrośnie drugi budynek. Klienci mają pewność, że ich poczucie prywatności nie będzie nagle zagrożone. Wybór działek i dostępności gruntów maleje, dlatego też takie mieszkania tym bardziej są w cenie.

Kar.kw. , foto: jplenio / Pixabay