Czeska księżniczka Dobrawa przepłynęła tratwą na Ostrów Tumski, by spotkać się z polskim księciem Mieszkiem I. Było to w 965 roku, a więc rok przed przyjęciem chrztu przez polskiego władcę. Na Ostrowie miało dojść do zaręczyn książęcej pary.
W 1241 roku, gdy do Wrocławia zbliżali się Mongołowie, w mieście wybuchła histeria. Wtedy do akcji wkroczył Czesław Odrowąż, przeor klasztoru dominikanów, który wpuścił mieszkańców na Ostrów Tumski. I choć Mongołowie odpuścili atak na miasto, zagrożenie nie minęło, bowiem we Wrocławiu wybuchł pożar. Gdy zaczął palić się most Tumski, na brzegu pozostał jedynie Czesław Odrowąż. Z pomocą przybyły mu niebiosa, pozwalając na bezpieczne przejście przez Odrę.
Ciekawostki związane z Odrą nie to tylko legendy. W XIX wieku na Wyspie Słodowej powstała pływalnia przeznaczona wyłącznie dla kobiet. I choć rzekę nadal wykorzystywano jako drogę transportu, zaczęła też powoli przybierać rekreacyjną formę. Warto wiedzieć, że było to zgodne z panującą wówczas tendencją do poszerzania funkcji różnych miejsc w mieście. Już nie tylko kładziono nacisk na sytuowanie w nich pomników będących dziełami sztuki oraz śladem historii, ale zaczęto dbać również o popularyzację kultury fizycznej, w tym propagowanie sportów.
Wkrótce potem rozpoczęła się prawdziwa ekspansja turystyki rzecznej – pojawiły się statki parowe i wycieczkowe, rozbudowano nabrzeża, stworzono plaże nad Odrą.
(MW)